Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tam, gdzie spadają anioły - Główne wątki

„Tam, gdzie spadają anioły” jest powieścią podejmującą dyskusję na tematy nadprzyrodzone -  istnienia aniołów, ale nie tylko. Jak zazwyczaj w utworach Terakowskiej, mamy tu też kwestię trudną, a mianowicie śmiertelną chorobę – białaczkę i to w jednej z jej zjadliwych, praktycznie nieuleczalnych odmian. Autorka bardzo często porusza takie tematy w swoich książkach, odkrywa tabu nie poruszane prawie w ogóle przez innych pisarzy, nie boi się mówić o skomplikowanych relacjach między ludźmi, przy czym robi to w sposób prosty i zrozumiały dla czytelnika.

Choroba i ludzkie cierpienie jest więc pierwszą ważną kwestią poruszaną w utworze. Główna bohaterka po utracie swojego anioła stróża zdana jest na brak opieki z jego strony, co w rezultacie prowadzi do kolejnych nieszczęść, które ją spotykają, by w końcu dowiedzieć się, że jest śmiertelnie chora. Chyba nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, a wcześniej z nienaturalności wypadków przytrafiających się jej nader często. Uważa, że być może tak powinno być i akceptuje taką kolej rzeczy. Kiedy jednak odkrywa, że śmierć pozbawi ją możliwości poznania świata i podziwiania jego piękna, postanawia zawalczyć o własne życie i szczęście. Ciekawe jest również to, iż przez cały utwór nie dostrzegamy u niej ani jednej negatywnej emocji, bohaterkę przepełnia pozytywne spojrzenie na rzeczywistość oraz dziecięca wiara i ufność w znalezienie anioła, a także powrót do zdrowia.

Całkiem inne podejście dostrzegamy u rodziny dziewczynki. Zarówno rodzice (którzy nagle na wieść o chorobie córki porzucają swoje dotychczasowe zajęcia i poświęcają się opiece nad dzieckiem, czego dotąd nie robili) jak i babcia są zrozpaczeni faktem, że mogą niedługo utracić Ewę. Ich działania na rzecz znalezienia jej anioła stróża, są próbą ucieczki od przykrego